top of page

יוגה לילדים

חוג יוגה לילדים ב"קידו" משלב פעילות גופנית, שכל כך קריטית לאור הישיבה המרובה של ילדינו מול המסכים, יחד עם הקניית מיומנויות חשובות לחיים כמו יציבה נכונה, יכולת להרפות, להירגע, להקשיב לגוף ואחד לשני. בנוסף לערכים והמיומנות שהחוג מעניק לילדים, עבורם זה פשוט המון כיף!
שיעור היוגה אורך 30 דק' עד 60 דק' ומשלב תנועה, תרגילי יוגה, נשימה, מודעות, דמיון מודרך, קל ומגע וכל זה תוך כדי סיפור, שימוש בדימויים מן הטבע, בצלילי מוזיקה ובמשחקים. 
הילדים לומדים להרפות, לעשות מתיחות, להתחזק, לזרום ולנשום אבל בעיקר לשלב את בריאות הגוף עם ההנאה לנפש.
יוגה לילדים מועבר ע"י מדריכ/ה מוסמכים ומקצועיים בעלי ניסיון ועתירי המלצות שלרוב מעבירים בנוסף גם חוגי תנועה לילדים.

יוגה לילדים- מטרות מרכזיות:

-להקנות ידע חדש, יצירת חוויה והתנסות

-פיתוח קשב וסבלנות.

-עידוד חקירת נושא, שאילת שאלות, הבעת רגשות, דיון ודעה.

-עידוד גישה חיובית ביחס לחברה

עקרונות בסיסיים לעבודה עם ילדים

-היוגה היא שיטת אימון שבנויה על מערכת אמונות ופילוסופיה, כך שמעבר לפן הפיזי שלה הכולל עבודה עם הגוף ותנוחות, יוגה לילדים כוללים גם לימוד של ערכים חינוכיים שמעודדים משמעת וכבוד לזולת לכן זהו חוג לילדים מומלץ מאוד.

-חינוך המתבסס על חזרתיות- אופי השיעור יהיה דומה לקודם לו על מנת ליצור עקביות לאורך התוכנית.

 

יוגה לילדים- מבנה שיעור: 

טרום שיעור: כאשר אנחנו מתכוונים ללמד יוגה לילדים, אנו לוקחים בחשבון שהתלמידים מגיעים באווירה שונה מהלך הרוח המתאים לשיעור יוגה, ייתכן שהגיעו מהפסקה שבה שיחקו כדורגל, או שהיה איזה מקרה שקצת הכעיס אותם בשיעור הקודם. לכן בטרם השיעור אנו נכין את ה"קרקע" לשיעור וניצור את ההסתגלות של התלמידים ולארגן את הקבוצה לקראת הלמידה.

נשתמש בכלים העומדים לרשותנו כגון: הסכם ישיבה, תרגילי קשב ועוד.

הרפיה התחלתית: זה הוא כלי שנשתמש בו בתחילת השיעור על מנת לרכז את תשומת הלב של התלמידים וניצור גירוי ועניין לקראת לב השיעור ,אפשרויות טובות שעומדות לפנינו לפתיחת שיעור-

-הפתעה קטנה שהבאנו להראות לתלמידים, מדיטציה קצרה של חיבור לנשימה: ישיבה, שכיבה על הבטן.

-בובת תיווך, קטע מוזיקלי שבו נשלם דקלום שיר או סיפור ..

-טקס(שיר או משחק פתיחה קבועים)

-היזכרות במה שהיה לנו בשיעור הקודם.

כדאי להימנע מריבוי פתיחות ,נבחר את סגנון הפתיחה המתאים ונשתמש בו.

חימום: כאן נתחיל את העבודה עם הגוף ונכנס לאט לפעילות ועבודה עם הגוף, לרשותינו עומדים כאן מספר רב של כלים בהם נוכל להיעזר: מגוון של תרגילי חימום למפרקים בעזרת הידיים ומפרק הצוואר.

לב השיעור: כאשר אנחנו ניגשים ללב שיעור יוגה לילדים נבחר נושא מסוים שאנחנו אוהבים ונעביר אותו בצורה מעניינת : משחק, מחקר, דיון, משחק תפקידים, שינוי וגיוון ועוד.

אפשר לשנות לפעמים את המבנה ולעבוד בזוגות או קבוצות . נשתדל להעביר מסר עיקרי ולהתרכז בו.

אנו שמים דגש על נתינת מקום לילדים להשתתף מאפשרים להם להביע דעה ולשמור על פתיחות של דיון, עידוד לשיתוף פעולה ופתרון משותף של בעיות .

משחק חזרה: לאחר סיום החלק המרכזי של השיעור יוגה לילדים, נתחיל לכוון את השיעור לסיומו, גם בחלק זה ניתן מקום לילדים להביע את עצמם ולחוות את דעתם, ניתן להם הזדמנות לשתף את החברים בתנוחה\חלק של השיעור שהתחברו אליו, אפשר להשתמש באביזרים או תמונות לצורך חזרה על אלמנטים מהשיעור, הדגשה של עיקר הנושא שנלמד באותו היום, ניתן להשתמש בשיר, משחק וכדומה.

סיכום ופרידה: כאן מתקיים טקס הסיום, ההרפיה הסופית, נבצע סגירה נעימה לשיעור יוגה לילדים, אפשרות לשלב דמיון מודרך, הרפיה עם צלילים, שירים או מילות פרידה חמות .

bottom of page